Esin Küntay

Hakkında

İstanbul Üniversitesi, Hukuk Fakültesinden mezun olduktan sonra. 1963'de İngiltere, Swansea Üniversitesi, Sosyal Politika ve Yönetim dalında lisansüstü eğitimini tamamladı. Kanunla ihtilaf halindeki çocuklar üzerine uzmanlaştı. 1963-1968 döneminde İstanbul Emniyet Müdürlüğü, Çocuk Bürosu'nda (şimdiki Çocuk Şube Müdürlüğü) çalıştı. 1969'da avukatlık stajını tamamladı. 1976'da İstanbul Üniversitesi, Sosyoloji Bölümünden Doktor unvanını aldı. 1978'de Doçent; 1990'da Profesör oldu. 2003-2004 yılları arasında Fen Edebiyat Fakültesi Dekanlığı görevini üstlendi.
1973'den beri görev yapmakta olduğu Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Sosyoloji Bölümünde, bölüm başkanlığından 2004 yılında emekli oldu. Halen aynı üniversitede lisans, lisansüstü derslerini yürütmektedir.
1996'dan bu yana Emniyet Genel Müdürlüğü, Asayiş Daire Başkanlığı ile UNICEF'in ortaklaşa düzenlediği çocuk polisinin yetiştirilmesi amaçlı servis içi eğitimlere, eğitimci olarak katılmıştır.
Çalışmaları, çocuk hakları, çocukta sapan davranışlar, aile, kent ve kanunla ihtilaf halindeki çocuklar alanlarındadır. Türkçe ve İngilizce yayınlarının yanı sıra; ulusal ve uluslararası sempozyumlarda çok sayıda ve çeşitli konularda bildiri sunmuş ve konferanslar vermiştir. Evli ve iki çocukludur; üç torunu vardır.

Yayınevimizden Çıkmış Kitapları