Ayten Kaplan

Hakkında

Balıkesir'de doğdu. Hacettepe Üniversitesi Felsefe Bölümü'nde lisans eğitimini 1983 yılında tamamladı. Aynı dönemde Hacettepe Üniversitesi Psikoloji Bölümü'nün açmış olduğu Psikolojik Danışma ve Rehberlik sertifika programına; ayrıca Hacettepe Üniversitesi Müzik ve Güzel Sanatlar Enstitüsü'nde eğitimine devam etti.

Yüksek lisansını Ankara Üniversitesi DTCF Halkbilimi Ana Bilim Dalı'nda "TRT Halk Müziği Yayınlarında Ozan ve Ozanlama Sorunu" adlı tezle 1992 yılında; Doktora'sını "Balıkesir Tahtacı Köyleri Kongurca ve Türkali'de Halkbilimsel Açıdan Müzik Yapısının Araştırılması" adlı tezle yine Ankara Üniversitesi DTCF'de 1998 yılında tamamladı.

1995 ve 1996 yılında Almanya Berlin "Schöneberg Music Okulu"nda Türk ve Batı Müziği sentezi hakkında yapılan çalışmaları denetlemek üzere davet edildi. Öğretim görevlisi ve şef olarak çalışmalar yaptı.

Halen Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seçmeli Dersler Koordinatörlüğü ve Devlet Konservatuarı Etnomüzikoloji ve Folklor Ana Bilim Dalı'nde öğretim elemanı olarak görev yapmakta; Hacettepe Üniversitesi Müzik ve Oyun Deneme Topluluğu'nun Halk Müziği Korosu Şefliğini yürütmektedir.

Yayınevimizden Çıkmış Kitapları