Güliz Beşe Erginsoy

Hakkında

979'da Boğaziçi Üniversitesi, Sosyoloji Bölümü'nden lisans derecesini; 1984'de İstanbul Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü'nden Doktor unvanını aldı. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'ne 1982 yılında uzman olarak girmiş; 1984'te Yardımcı Doçent olmuş; 1985-1993 yılları arasında özel sektörde medya ve prodüksiyon işlerinde üst düzey yönetici olarak çalışmış ve 1993 yılında Prof. Dr. Esin Küntay'ın bölüm başkanlığında tekrar Mimar Sinan camiasına katılmıştır.

1999'da Doçent; 2005'de Profesör oldu. 2004-2005 yıllarında Fen Edebiyat Fakültesi Dekan Yardımcılığı görevini üstlendi. Mımar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Sosyoloji Bölümü Başkan Yardımcısı olarak 1994 yılından, Rektör Yardımcılığı görevine atandığı 18 Temmuz 2005 tarihine kadar görev yaptı.

Uzmanlık alanları zor durumda olan gruplardır. Kadın, çocuk ve Rum azınlıklarla ilgili alanlarda çalışmaları vardır. Birinci Dünya Savaşı, Çanakkale Savaşı Gazisi dedesi Hüseyin Atıf Beşe'nin Savaş Hatıratı ile ilgili hazırladığı, babası Hasan Nejat Beşe'nin tanıklığı ve sözlü tarih anlatıları ile desteklediği kitabı baş eseridir. Güliz Erginsoy'un yurtiçinde ve yurtdışında İngilizce, Fransızca ve Türkçe yayımlanmış çok sayıda eseri bulunmaktadır (ayrıntılar için: www.gulizerginsoy.com).

Prof. Dr. Güliz Erginsoy Fen Edebiyat Fakültesi, Sosyoloji Bölümü öğretim üyesi olarak lisans ve lisansüstü düzeyde ders vermekte ve Yüksek Lisans, Doktora tez danışmanlıklarını sürdürmektedir. Sosyoloji bölümünün geleneksel olarak iki yılda bir düzenlediği uluslar arası konferansların hazırlık çalışmalarına katılmaktadır. Evlidir ve bir oğlu vardır.

Yayınevimizden Çıkmış Kitapları