Batılaşma-Düzenin Yabancılaşması

Künye

Kitap Adı
Batılaşma-Düzenin Yabancılaşması
Yazar
İdris Küçükömer
ISBN
9789757696605
Basım
İstanbul, 2001
Sayfa Sayısı
243
Kategoriler
Siyaset Bilimi
İktisat
İdris Küçükömer - Bütün Eserleri

Kitap Hakkında

Toplumların kültür hayatında, değişik tarihi kategoriler ile özdeşleşen, o dönemlerin bir anlamda, çözümleyicisi, sözcüsü olabilecek düşünce ürünleri ortaya çıkar.
Düzenin Yabancılaşması, işte böyle bir eserdir.
1969'da ilk baskısı yapıldığı "ilerici" ve "gerici" kavramlarının yerleri değişmişti. Türkiye'de üretim güçlerinin geliştirilmesi yolundaki istekleri ve siyasal baskıları nedeniyle geniş "İslamcı-doğucu halk kitleleri"ni Türkiye'nin "İlerici güçleri", "Batıcı-laik" bürokratik sosyal güçleri ise, Türkiye'nin "gericileri" olarak nitelemiştir.
Açıkça ilan edilmemiş bir "ambargo" ile cezalandıılan, yaşamamış ve yok sayılan, düşünceleri anonimleştirilip, sulandırılan Küçükömer'in kitabını, kendine "ben Doğu'lu muyum yoksa Batı'lı mı?" veya "Neyiz ki?" Neyi değiştirebiliriz?" sorusunu soran, "sivilleşme" ve "demokratikleşme" konusunda kendini sorumlu gören okurlar için yeniden yayınlamak sevindircidir.
İsmet Paşa'nın "İçinde bulunduğunuz vaziyeti bilesiniz, Padişah düşmanınızdır. Bana bakın, kimse işitmesin, millet düşmanınızdır." gibi çarpıcı belgelere dayalı siyasi çözümlemeleri, yarınlara yönelik demokratik ve sivil Türkiye için ışık tutacaktır.Detaylar

  • Türkçe -- 3. Hamur-- Ciltsiz -- 13.5 x 19.5 cm
  • Fiyatı: 20.- TL