Analitik Bir Yolculuk

Künye

Kitap Adı
Analitik Bir Yolculuk
Okçuluk Sanatından Psikanaliz Sanatına
Yazar
Marilia Aisenstein
Çeviri
Elif Okan Gezmiş
Editör
Ayça Gürdal Küey
Kitap Tasarımı
Canan Suner
Kapak Fotoğrafı
Konstantinas Ciurlionis. My Road (II)
1907
ISBN
978-605-9911-58-0
Basım
İstanbul, Kasım 2019
Sayfa Sayısı
320
Kategoriler
Düş / Düşün Dizisi

Kitap Hakkında

Bu kitap, 1977’de ilk analitik hastalarımı görmemle başlayan bir yolculuğa tanıklık ediyor.
Her kitapta, bölümlerin görünürdeki mantıksal diziliminin altında mutlaka zımnî bir rehber ilke yatar. Farklı yıllarda yazılmış makalelerden oluşan bu kitapta da eksikliği halinde her şeyin darmadağın olacağı o “rehber ilke”, bana göre, Goethe’nin Gönül Yakınlıkları’nda ele aldığı üzere, dürtünün benim soma olarak nitelendirdiğim biyolojik beden ile zihinsel temsillerden oluşan fiziksel aygıtımız arasında na-sıl işlev gösterdiği meselesidir.
Her psikanalistin kendi eğitimiyle, öyküsüyle, analistle-riyle özdeşleşmeleriyle, kaynak aldığı yazarlarla ve kişisel mitolojileriyle bağlantılı olarak çok sayıda bilinç ve bazen de bilinçdışı kuram (psikanalitik, felsefi ve kişisel kuramlar) üstünden çalıştığını uzun süredir savunuyorum.
Jorge Canestri’nin özellikle de Putting Theory to Work (Kuramı Çalıştırmak) kitabında öne sürdüğü düşüncelere katılıyorum. Ne var ki, birbiriyle bazen örtüşebilen çeşitli kuramların ötesinde, Freudyen metapsikolojinin (bilinçdışı, bastırma, ilk sahne, gerileme, bellek izleri, vb.) temel kavramlarının hepimizin müştereği olduğu kanısındayım.
Marilia Aisenstein

İLK SAYFALAR İÇİN TIKLAYIN

Detaylar

  • 3. Hamur, 13.5x19.5
  • Fiyatı: 38.- TL